A zenekar tbbi tagja, azaz Juri s Jan hamburgi szletsek. m Timo is nagyon szeretheti a vrost, erre nincs jobb plda, mint a Hamburgos plja :)

Alap adatok
Hamburg (teljes nevn: Hamburg Szabad s Hanzavros, nmetl: Freie und Hansestadt Hamburg), Nmetorszg msodik legnagyobb vrosa, valamint egy nll tartomny. Lakossga 2008-ban kb. 1 770 291f volt, terlete 755,264km².
Vrosrszek
Hamburg 7 bezirkre oszthat.
>> Mitte (238.257 f)
>> Altona (246.936 f)
>> Eimsbttel (248.233 f)
>> Nord (283.246 f)
>> Wandsbek (408.032 f)
>> Bergedorf (118.789 f)
>> Harburg (200.134 f)
A vrosllamhoz tartozik mg hrom sziget, melyek 100 km-re tallhatak Hamburgtl, a Watt-tengerben : Scharhrn, Nigehrn s Neuwerk szigetek.
Testvrvrosok
>> Szentptervr (Oroszorszg, 1957)
>> Marseille (Franciaorszg, 1958)
>> Sanghaj (Kna, 1986)
>> Drezda (Nmetorszg , 1987)
>> Oszaka (Japn, 1989)
>> Len (Nicaragua, 1989)
>> Prga (Csehorszg, 1990)
>> Chicago (USA, 1994)
Trtnelme
Kzpkor
810-ben Nagy Kroly templomot pttetett az Alster s a Bille kztti terleten. A Szent Pter templomtl dlre hamarosan felplt a szomszdos trzsek elleni vdekezsl szolgl, Hammaburg nev erdtmny is. 831-ben Jmbor Lajos megalaptotta a pspksget. A 983-ban kitrt felkelsek, illetve a vikingek tmadsai elpuszttottk az erdt, m a kialakul vros fejldst ez sem vetette vissza jelentsen. 1037-ben elkezddtt a Marienkirche ptse. A vros terlete is bvlt, egyre jabb vrfalak pltek a krnyken. A felvirgz vrosnak s a megindul polgrosodsnak egyltaln nem rltek a krnyk feudlis urai.1066-ban a krnyken l szlv trzsek szvetsge indtott tmadst a vros ellen. Az pleteket felgyjtottk, leromboltk a templomot s a lakossg nagy rszt lemszroltk. A pspk Brmba meneklt, ezzel Hamburg elvesztette egyhzi eljogait a mai szak-Nmetorszg terletn. A vrost meghdt Kruto 1090-ig uralta a vidket. 1164-ben a vrost uralni akar III. Adolf holsteini grf j erdt pttetett Hamburg mellett. 1214-ban a Hamburgtl szakra elterl rgit a dnok hdtottk meg, akik helytartt kldtek a vrosba. 1222-ben a vros alvetette magt a dnok felett gyzedelmes IV. Adolf grfnak. Szabad utat engedett a kereskedelemnek: kereskedelmi kamark s kereskedhzak jttek ltre, fejldtt a kzmvesipar s a srfzs. 1240-tl megerstettk a vros falait, ekkor pltek meg azok a falak s kapuk, amelyek a 19. szzad elejig a vros hatrait jelltk. Hamburg egyre kzelebb kerlt a Hanza-szvetsghez is. 1270-ben lpett letbe a polgri s bntetjogot lefektet Ordelbook (magyarul: Rendeletek knyve).1284-ben a telepls tde legett egy tzvszben. 1292-tl mkdik a trvnyeket hoz vrosi tancs. A Hanza-tagsgnak ksznheten Hamburg kiterjesztette hatalmt a vros krnykn. Felvsroltk az Alster foly vidkt s tbb falut az Elba mentn. 1350-ben a pestis 6000 ember hallt okozta a vrosban. A felvirgz kereskedelmet az egyre terjed kalzkods neheztette. 1400-ban a vros hajhadat indtott Klaus Strtebeckerkalzvezr legyzsre Helgoland szigetre, majd kt vvel ksbb Gdeke Michelst akasztottk fel a vrosban. Az szaki-tengeri kalzkornak 1525-ben alkonyult be vgleg, amikor elfogtk Klaus Kniphofot, az utols helgolandi kalzvezrt. 1497-ben megnylt Nmetorszg els nyilvnos knyvtra, 14 vvel ksbb az els hamburgi nyomda.
A vallshbork kora
A reformci klnbz ramlatai trtek be Hamburgba, mg vgl 1529-ben a vros evanglikus lett. A spanyolok ltal Hollandibl elldztt reformtusok 1567-ben Altonban telepedtek le. 1600 krl rkeztek az els Spanyolorszgbl s Portuglibl elztt zsidk. Hamburg vtizedeken t a skandinv nagyhatalmak s a nmet birodalmi politika mezsgyjn prblta meg elkerlni a nagyobb vlsgokat. A harmincves hbor alatt Hamburg gazdasga hanyatlott. 1619-ben alaptottk a Hamburgi Bankot.
A 18. Szzad
Ebben a szzadban a vros a nyugodt fejlds tjt jrta. 1712-ben letbe lpett az n. els Alkotmny. 1716-ban Hamburg kereskedelmi szerzdst rt al Franciaorszggal. 1737-ben jtt ltre az els nmet szabadkmves pholy, a Loge d'Hambourg.1749-ben megalaptottk a tengerszeti fiskolt, majd 22 vvel ksbb a kereskedelmi fiskolt. 1675-ben a vros tehets polgrsga megalaptotta a napjainkig mkd Hazafias Egyesletet, amelynek clja a mvszek s tudsok tmogatsa. 1770-ben vezettk be az ltalnos adktelezettsget, az n. fejadt. A szzad vgre a vros llekszma tllpte a 100 000 ft.
jkor
A napleoni hbork idejn a vrost ersen sjtotta a britek blokdpolitikja. Kiktjnek jelentsge miatt 1806-ben a francik bevonultak Hamburgba s 8 ven t megszllva tartottk. A megszlls idejn 130 ezer f lakott Hamburgban, ami 1860-ra 300 ezerre emelkedett. 1815-ben szabad vross nyilvntottk. j szellemi ramlatok jelentek meg Hamburgban s terjedtek szt a nmet nyelvterleten, mint a polgri demokrcia, nacionalizmus s a munksmozgalom. A vrost vezet nagypolgrsg elfogadta Bismarck s Poroszorszg vezet szerept a nmet egyestsben. A vrosllam Poroszorszg szvetsgese lett, br 1866-ban a Habsburg-porosz bke a vros semlegessgt rta el. 1867-ben Poroszorszg rsze lett. A egyesl Nmetorszgban Hamburg kulcsszerephez jutott: ipari kzpont s Brma mellett a gyarmatosts egyik kiindulpontja lett. A vros hatalmas tmegeket vonzott, egsz csaldok kltztek a hanzavrosba. Az 1867-es 300 000 fs npessg 1914-re 1 millira ntt. A vrosba raml embertmeget a kikti ptkezseken, hajgyrakban s a gomba mdra szaporod ipari zemekben foglalkoztattk. A rohamosan nvekv kikti forgalom szmra ekkor nyitottk meg a Wilhelmsburg szigeten plt j dokkokat. A rossz egszsggyi llapotok miatti kolera s a szocilis feszltsgek miatt idrl-idre kirobban erszakos sztrjkmozgalmak is ldozatokat kveteltek. Hamburg a nmet munksmozgalom egyik kzpontja lett. Hamburg kiktjben nem csak az ruforgalom volt jelents; rajta keresztl indult Amerikba az eurpai kivndorlk 10%-a, mintegy 5 milli ember. Ezt csak Brma forgalma tudta fellmlni. Az els vilghbor alatti brit tengeri blokd tnkretette a virgz kereskedelmet. Negyvenezer hamburgi halott maradt a hbor csataterein, mikzben a vrosban hnsg uralkodott. A hbor vgn a vros irnytst a szocildemokratk vezette katonai- s munkstancs vette t. 1919 tavaszn a szabad vlasztsokon a szocildemokratk gyztek, de a vrosban tovbbra is nyugtalansg honolt. 1919 nyarn diklzads, 1923 oktberben pedig kommunista hatalomtvteli ksrlet jtszdott le. A gazdasgi vilgvlsg idejn nvekedett meg a ncik npszersge.A z NSDAP hatalomtvtele utn a vros szentust feloszlattk, a polgrmestert pedig megfosztottk hivataltl. A kzigazgatsi tszervezs sorn Hamburg megrizte nllsgt. 1937-ben a vros terlett a krnyez kis teleplsek beolvasztsval megnveltk. A msodik vilghbor alatt a vros ipari ltestmnyei s kiktje miatt az angolszsz hatalmak lgihborjnak egyik f clpontja lett. Az 1943 augusztusban zajl terrorbombzsban (Gomorrha-hadmvelet) kb. 40 000-en meghaltak, mintegy 1 milli ember otthona semmislt meg. A vros pleteinek mindssze 20%-a maradt srtetlen. 1945. mjus 3-n brit csapatok harc nlkl megszlltk a vrost.
Hamburg 1945 utn
Hamburg 1945-ben romokban hevert. A bombzsok sorn csaknem teljesen megsemmislt a vrosi infrastruktra. A brit megszllsi znba kerlt hanzavrost a 1946. mjus 15-n tartott npszavazson elfogadott j alkotmny alapjn nll vrosllamm szerveztk. 1949-ben Hamburg az jonnan megalaktott NSZK nll tartomnya (s legnpesebb vrosa) lett. Az 50-es vek nmet gazdasgi csodja jjlesztette a vros ipart s kereskedelmi kiktjt. Ezekben az vekben Hamburg vlt Nmetorszg klkereskedelmnek els szm kzpontjv. A kereskedelem mellett a vros lett a nmet mdia egyik fellegvra. A lerombolt belvros helyt modern pletek foglaltk el, ekkor kszltek el a vros ltkpt a mai napig meghatroz toronyhzak. 1962-ben a hatalmas krokat okoz Hamburgi szkr 300 ember hallt okozta. A vrosrsz fellesztsre a szentus HafenCity nven reorganizcis projektet indtott tjra. A Hideghbor befejezdse a kikt jabb nvekedshez vezetett, mivel Hamburgon keresztl bonyoldik a tengerpart nlkli kzp-eurpaiorszgok tengeren tli kereskedelmnek jelents rsze.
Oktats
Hamburg Nmetorszg nll tartomnyaknt nllan dnthet a vros oktatsi struktrjnak kialaktsrl. Az oktatsi rendszer jelenleg ngyosztat. A legals oktatsi szint a „elemi szint” (Elementarstufe), amelybe a blcsdk, vodk s az iskolra felkszt intzmnyek (Vorschule) tartoznak s a magyarorszgi gyakorlathoz hasonlan nem ktelez rszei az oktatsi rendszernek. A gyermekek 6 ves korukban kerlnek az n. „els szint” iskola (Primarstufe) padjaiba, amely a magyar als tagozatnak felel meg. 10 ves korukban a dikok a „msodszintre” (Sekundarstufe) lpnek. A msodik szinten a felsoktatsban val rszvtelre jogost rettsgit ad nyolcosztlyos gimnziumok, a szakmunks, illetve szakkzpiskolai bizonytvnyokat ad szakiskolk vannak. A dikoknak 12 ves korukban mg vlaszthatnak az iskolatpusok kztt. A negyedik szinten tallhatak a hanzavros felsoktatsi intzmnyei. A vrosban 465 iskola tallhat. Ezek kztt 233 els szint iskola, 73 gimnzium, 66 szakkpz iskola s 14 llami tulajdon felsoktatsi intzmny tallhat. A vrosban krlbell 70 000 ember jr fiskolra vagy egyetemre. Az 1919-ben alaptott Hamburgi Egyetem (Universitt Hamburg; UHH) egyike a legnagyobb nmet egyetemeknek. Minden vben 39 000 hallgat ltogatja, akiknek nagy rsze Nmetorszg hatrain tlrl rkezett. A vros msodik legnagyobb egyeteme a Harburg vrosrszben mkd, 4700 hallgatt oktat Hamburgi Mszaki Egyetem (Technische Universitt Hamburg-Harburg). Itt tallhatjuk a Bundeswehr szak-nmetorszgi egyetemt (Helmuth-Schmidt Universitt), illetve a vezrkari tiszteket oktat Ftiszti Akadmit (Fhrungsakademie der Bundeswehr). A fiskolk kztt a 12 000 hallgatt kpz Hamburgi Alkalmazott Tudomnyok Fiskolja a legnagyobb. 6000 hallgatjval az orszg egyik legnagyobb magnintzmnye a Hamburgi Tvfiskola (HFH Hamburger Fern-Hochschule).
Kikt
Hamburg Nmetorszg legjelentsebb hanzavrosa a 14. szzad ta. A vrosi kikt ma Nmetorszg legnagyobb tengeri kapuja. ruforgalmt tekintve Rotterdam sAntwerpen utn Eurpa harmadik, mg a gyorsan nvekv kontnerforgalmat tekintve msodik legnagyobb kiktje. A kontnerforgalmat tovbb bvtik, Hamburgban mkdik a vilg legmodernebb, teljesen automatizlt kontnerkiktje, a 2003-ban megnylt Altenwerder Terminl. 2007-ben 140 milli tonna rut rakodtak t a vros rakpartjain. A kikt 68 000 embernek ad munkt, a krnyez terleteken 154 000 lls fgg a kiktgazdasgtl.

Ltnivalk
>> Cap San Diego – mzeumhaj
>> Herbertstrae – Hamburg vrslmps utcja
>> Khlbrandbrcke – a Khlbrand fltt 53 mteres magassgban tvel hd
>> Rathaus - Eurpa egyik legnagyobb vroshzja
>> Reeperbahn – a vros jszakai letnek futcja
>> Szent Mihly-templom – az evanglikus egyhz 132 mter magas hamburgi ftemploma
>> Miniatur Wunderland
>> Museum fr Hamburgische Geschichte – Trtneti mzeum
Fesztivlok,vsrok,rendezvnyek
Az Altonai Halpiacot a mai napig minden vasrnap reggel 5 s 10 ra kztt tartjk meg a Landungsbrcken s a Halvsrcsarnok krnykn. A vsron eredetileg csak halat rultak, de a knlat folyamatosan bvlt.
Egsz Nmetorszgban kedveltek a mutatvnyosokkal, krhintkkal s lacikonyhkkal csbt szabadtri npnneplyek, melynek hamburgi vltozata az vente hromszor megrendezett Dmpiac. A 14. szzadban mg csak novemberben tartottk a dm krl rendezett vsrt. A rendezvny egyre nvekedett, majd a szzadforduln St. Pauli vrosrszben tallta meg mai helyt. A msodik vilghbor utn a novemberi esemnyt egy tavaszi s egy nyr kzepi vsrral egsztettk ki.
1189. mjus 7-n Barbarossa Frigyes a hamburgi szabasglevlben rgztette, hogy vmmentessget adomnyoz a vrosba tart hajknak Hamburg s az szaki-tenger kztt, ezzel tengeri kikt alaptst engedlyezte az Elba partjn. 1889 ta minden v mjusban rendezik meg az esemnyre emlkez fesztivlt a kikt-szletsnapot. Az elmaradhatatlan piac mellett kulturlis s sportesemnyek zajlanak, s felvonulnak az Elbn a vros haji is.
Hamburgi nyelv
Moin! - gy dvzlik egymst Hamburg s krnyknek laki reggelente s kora dleltt. A Moin sz a frz nyelvbl kerlt t a nmetbe. Eredeti jelentse "szp dolog", teht az egymst gy dvzlk szp napot kvnnak egymsnak. A Moin! ksznst Moin, Moin! vlasszal illik viszonozni.
Teljesen hamburgi eredet egy msik vrosi ksznts. Az dvzls Johann Wilhelm Bentz vzhordtl szrmazik, akit Hummel, Hummel! felkiltssal dvzltek a 18. szzadban a vroslakk. (A Hummel nmet sz dongt jelent; ez volt a vzhord gnyneve.) A kszntsre Mors, mors!-szal vlaszol Bentz a vrosnak oly' jellegzetes alakja volt, hogy ksznse halla utn is megmaradt a vrosban s a kzbeszd rsze napjainkig.
Valamint van egy bajor sz, a Sauprei, amirl azt hallottam, hogy Hamburgban s krnykn nem ajnlatos hasznlni. Bajororszgban az idegeneket illetik ezzel a szval, szakon viszont srts lehet.
Hamburgi konyha
A hanzavros konyhai tradcii fknt az Elbbl s az szaki-tengerbl fogott klnfle halakra, illetve a krnyken termesztett zldsgekre plnek. Jelents hatssal voltak a hamburgi hziasszonyokra a kiktbe nagy mennyisgben behozott fszerek, trpusi s szubtrpusi gymlcsk.
A haltelek kztt a slt lepnyhal finkenwerderi mdra rvend nagy npszersgnek. A lepnyhalat egy szelet szalonnval, hagymval s a tengerbl fogott garnlkkkal, fszerekkel tltik meg, majd serpenyben szalonnaszeletek trsasgban nagy hmrskleten kistik. Kretknt zldsgsaltt szolglnak fel mell.
Elkpzelhetetlen a hamburgi csald karcsonyi vacsorja ponty nlkl. A ponty felszeletelve s slt krumplival tnik fel az nnepi asztalokon.
A vrosban nyridben utcai standokon ruljk a folyambl kifogott, majd ropogsra megsttt apr halakat.
Az egyik jellemz egytltel a Krpt-medencei emberek szmra igencsak furcsnak tn szalonns krts bab. Elksztshez a szalonnt megfzzk, majd a forr vzhez feldarabolt zldbabot adunk. A krtket hmozatlanul, kt evkanl liszt trsasgban adjuk hozz a forrsban lv leveshez. Ftt krumplival s hideg srrel tlaljuk.
Hamburg nemzeti itala ktsgkvl a sr. Hamburgi tallmny, hogy a srfzshezkomlt adtak. A komlval ksztett sr receptje sokig llamtitoknak szmtott s idegeneknek trtn kiszolgltatsrt hallbntets jrt. Ma a vros legjelentsebb srfzdje az Eurpa-szerte ismert Holsten mrkt elllt Holsten Brauerei.
Sport
Hamburg nevrl (szerintem) a legtbb embernek a foci jut eszbe, hiszen ez a vros kt Bundesliga I-ben szerepl csapatot is ad. A Hamburger SV-t s az FC St. Pauli-t. A Hamburger SV a vros fbb csapata, melyet 1919-ben alaptottak. Stadionjban tartottk a 2006-os vb tbb meccst is. Jelenleg a Bundesliga 9. helyn ll. Ha mr sport, akkor nem feledkezhetnk meg az egyik legjobb sportrl, a kzilabdrl sem. Hamburg csapata a HSV Hamburg (Handballsportverein Hamburg), egy frfi kzilabda egyeslet. Igen fiatal klub, 1999-ben alaptottk. Jelenleg a Bundesliga els helyn ll. A kzilabda bajnokok ligjban a mostani csoportjban a harmadik. (megj.: az MKB Veszprm az els :)
A vros szlttei
Hamburg hatalmas vros, ebbl addan rengeteg hres szlttje van. Tbbsgk futballista, mint pl. a nmet foci egyik legfontosabb embere, Franz Beckenbauer. De rengeteg vlogatott jtkos is innen szrmazik, pl.: Andreas Brehme, Stefan Effenberg. Itt szletett Heinrich Hertz, akinek nevbl szrmazik a frekvencia mrtkegysge, vagy Johannes Brahms zeneszerz. Vgl, de nem utols sorban itt szletett Angela Merkel is, Nmetorszg jelenlegi, s els ni kancellrja.

Forrsok: |